Főszerepben a HEPA szűrők!

Főszerepben a HEPA szűrők!

Az ipari elszívó rendszerekhez használt HEPA szűrők hasonló elven működnek, mint a háztartási légtisztítókban vagy porszívókban használt HEPA szűrők. A különbség az, hogy nagyobb méretű és erősebb szűrőket alkalmaznak, nagyobb mennyiségű és potenciálisan veszélyes részecskék kiszűrésére. Összefoglalva, strapabíróbbak és professzionálisan végzik feladatukat.

Hatékonyan képesek kiszűrni a finom porokat, füstöt, gázokat, vegyi anyagokat és egyéb szennyeződéseket, amelyek az ipari folyamatok során keletkezhetnek.

Mit is jelent pontosan a HEPA kifejezés?

„High Efficiency Particulate Air [Filter]” rövidítése, amely olyan nagy hatékonyságú szűrőre utal, amely képes a 0,3 µm-es levegőben lévő részecskék megkötésére.

Az ISO szabványok szerint a szűrőket az eltávolítható 0,3 µm-es részecskék százalékos aránya alapján osztályozzák. A HEPA-tanúsítvány megszerzéséhez a szűrőnek 99,97% és 99,995% közötti hatékonyságot kell teljesítenie.

 

 

A HEPA-szűrőknek két fő típusa van:

– H13 legalább 99,97%-os hatásfokkal

– H14 legalább 99,995%-os hatékonysággal

Ezeknek a HEPA H14 ipari szűrőknek köszönhetően nagyon finom és veszélyes por is szűrhető.

 

Példák a HEPA H14 szűrők által felfogott veszélyes porra:

  • Szilícium-dioxid por
  • Polírozó porok
  • Kompozit anyagok, például szénszál és üvegszál porai
  • Cementpor és építőanyagok
  • Azbesztpor
  • Élelmiszerporok, például kakaó és tejpor
  • Vegyi porok
  • A gyógyszeriparból származó porok
  • Porok a kozmetikai iparból

Hogyan működnek a HEPA szűrők?

       A részecskeszűrés a méretüktől függően három módon történhet:

  1. SZITÁLÁS: Ez a módszer, a nagy méretű részecskék kiszűrésére alkalmas, amelyek túl nagyok ahhoz, hogy áthaladjanak a szűrő finom rostokból vagy szálakból álló kis résnyi hézagjain, ezáltal megrekednek az anyag külső oldalán
  2. INERCIÁLIS ELVÁLASZTÁS: Közepes méretű részecskéknél a levegő áramlása, mozgása megváltoztatja a részecskék irányát, és ezzel a nagyobb részecskék beszorulnak a levegőből.
  3. DIFFÚZIÓ : A kisméretű részecskékre a diffúzió hat, azaz ilyenkor egymással, illetve más részecskékkel ütköznek, ezáltal nagyon gyorsan változik az irányuk és veszítenek a sebességükből. Ez a fajta mozgás azt eredményezi, hogy a részecskék megtapadnak a HEPA szűrő szálain.

Ezek a módszerek kombinálva is alkalmazhatóak, a nagyobb eredményesség érdekében.

Fontos megjegyezni, hogy az ipari HEPA szűrők rendszeres karbantartást és cserét igényelnek hatékonyságuk fenntartása érdekében. A megfelelő elszívó berendezések és szűrők kiválasztása fontos feladat, amelyben szakértő kollégánk segítségére számíthat, felmerülő kérdései megválaszolásában állunk rendelkezésére!

Share this post